Multi-color bundle

Bundles are a great way to get lots of different colors for a good price especially on Amazon! Since most of the time Sister Easyweed comes in standard sizes the main one being 12” x 15” we are going to calculate out how to find the best price per sheet/roll. I like to keep my price point at three dollars but if I get it for less I get excited, most of the time through Amazon I end up getting it for less per sheet than other places especially for the bundles.

(Make sure to pick the one that is shipped by Amazon not the one that says just launched, just in case!)

So this bundle right here has 12 sheets at the standard 12“ x 15“ The bundle at this point in time is $24.27 for 12 sheets we are going to divide that $24.27 by 12 to get our price per sheet

$24.27/12=$2.02 per sheet!! How amazing is that

Here are a few things I have made with Sister heat transfer vinyl

Popsicle Koosies
Easter baskets
Canvas bags

Good Morning Chaos is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to goodmorningchaos.fun

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Follow by Email13
Facebook37
Twitter8
Pinterest89
Pinterest
Instagram